Cítění energie, cítění sebe

06.07.2015 16:00

Čchi-kung i yoga mi pomáhají vnímat energii a její pohyby v těle. Nejhmatatelnějším způsobem jsem si na ni sáhla při kurzu Petra Kochlíka, který vyučuje Zhong Yuan Qigong a jednoduše účastníky vede k vnímání a cítění své energie a vyučuje metody jak ji nabrat a cítit se dobře. Myslím si, že je dobré mít alespoň částečně rozhýbané, a energeticky průchozí tělo. Proč a k čemu vnímání energie? Jednoduše proto, že člověk se pak snadněji orientuje v tom co potřebuje fyzicky i psychicky v danou chvíli.

foto: Petr Kochlík


Poprvé jsem před lety na jeho kurzu zažila pohybující se tok energie uvnitř v trupu ve směru jater. Vjem nezaměnitelný a nepřehlédnutelný. Ve chvíli kdy něco silně cítíme, jsme to pak schopni rozpoznat i v jiných chvílích a tak jsem si začala všímat těchto toků např. při praxi jógy, před po i u jídla, před usnutím, po probuzení, při emocích, a v mnoha běžných situacích. Stačí se soustředit a vnímat sebe.

Učili jsme se energii nahromadit a navnímat jak jinak než pomocí mysli - kde je naše pozornost, tam je vedena energie, protože myšlenka nese energii :)

Naučila jsem se, že ve chvíli kdy tento projev těla a mysli objevíme, tak si tuto energii můžeme také sami doplňovat, např. cvičením, odpočinkem na určitém místě nebo určitým jídlem :) Zároveň si začneme všímat a rozpoznávat, kdy je jí málo, a pak logicky můžeme omezit a zmenšit to, co nám ji ubírá, jako např. těžké jídlo, alkohol, nedostatek spánku, málo pohybu, ale i některé nezdravé vztahy.

Pro více info o Petrovi a jeho škole na Zhong Yuan Qigong

krásné dny

Jana
 

Kontakt

yoga praha